Jak wybrać styl swojego ogrodu?

Strona główna » Wydarzenia » Jak wybrać styl swojego ogrodu?

wielkość tekstu: A | A | A

Jak wybrać styl swojego ogrodu?
Nawet najmniejszy ogród powinien mieć swój styl. W jaki sposób dokonać wyboru skoro stylów ogrodowych jest tak wiele?
Zacznijmy od podstaw:
To my głównie będziemy korzystać z otaczającej nas przestrzeni więc powinna ona odpowiadać naszym upodobaniom i sposobowi życia.
Ogród to przedłużenie domu, jego ozdoba, zatem powinien pasować do charakteru budynku, w którym mieszkamy. Dobrze też jeśli współgra z krajobrazem za ogrodzeniem.
Planujmy od razu całość, a nie tylko fragment ogrodu. Przypadkowe nasadzenia, czy też dorabianie rabat bez projektu stworzy ogólne wrażenie chaosu, bałaganu. Czasem takie pozornie drobne błędy popełnione na początku mogą skutkować w późniejszym okresie stratami finansowymi związanymi z przeróbkami.
Zastanówmy się co powinno się znaleźć w naszym ogrodzie. Altana, kaskada, oczko wodne, patio, murki kamienne, huśtawka, basen, grill, palenisko, warzywnik. Wszystkie elementy ogrodu powinny tworzyć harmonijną całość, a nie stanowić przypadkowej zbieraniny.
Komu i czemu ma służyć przestrzeń naszego ogrodu? W jaki sposób chcemy ją wykorzystywać?
Nie ma ogrodów bezobsługowych! Jest to bardzo istotna sprawa, bowiem nawet najlepiej zaprojektowany i urządzony ogród pozbawiony pielęgnacji straci swoje piękno i nie będzie cieszył naszych oczu. Przeanalizujmy poszczególne style pod kątem ilości czasu, który możemy poświęcić na opiekę nad naszym ogrodem.

P o d s t a w o w e   s t y l e   o g r o d o w e :


Ogród angielski – ogród nawiązujący do ogrodów krajobrazowych. Często mylony z ogrodem wiejskim, jednak o wiele bardziej uporządkowany. Najważniejsze jest zachowanie wrażenia naturalności. Charakterystyczne  bogactwo kolorów i gatunków nasadzeń roślinnych na rabatach o nieregularnych kształtach, rozciągających się wokół trawnika. Przestrzeń podzielona nasadzeniami na mniejsze „wnętrza”. Ilość roślin i perfekcyjne strzyżenie trawnika wiąże się z dużą ilością czasu poświęcanego na pielęgnację ogrodu, więc jest to typowy ogród dla pasjonatów.


Ogród nowoczesny – uporządkowanie, geometryczna prostota kształtów, wysoka jakość materiałów, często też minimalizm to cechy charakterystyczne tego stylu. Oszczędny dobór gatunków, rośliny sadzone w większe plamy kolorystyczne, nasadzenia formowane albo gatunki o naturalnej określonej formie, materiały i technologie niespotykane dotąd w ogrodach (tworzywa sztuczne, beton, metal i szkło). Bardzo często stosowane są tu różne ekologiczne rozwiązania, np. odzyskiwanie powierzchni biologicznie czynnych poprzez tworzenie zielonych ścian, zielonych dachów.


Ogród w stylu japońskim – perfekcyjnie zaprojektowane elementy przestrzeni tworzą miniaturowe krajobrazy. Dominują gatunki roślin wieczniezielonych oraz formowane bonsai. Charakterystyczne kamienne lub bambusowe elementy małej architektury, głazy ozdobne, żwiry, woda, tworzą spójną całość. Wszystko ma tu swoje filozoficzne wytłumaczenie, symbolikę.